Seminář „Genetika a šlechtění psů“

O uplynulém víkendu jsem se účastnila dvoudenního semináře na téma „Genetika a šlechtění psů“ v Ledči nad Sázavou.
Konal se pod vedením zkušených lektorů.

Michaela Brzáková je studentka 4. ročníku doktorského studia Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s částečným úvazkem na VÚŽV. Věnuje se genetickému hodnocení plodnosti masného skotu. V rámci aktivit na VÚŽV přednáší na odborných seminářích určených především pro chovatele masného skotu. Je aktivní chovatel plemene pointer a věnuje se myslivecké kynologii. Dále je také aktivní členem ZO ČSCH Sadská a věnuje se chovu čistokrevných králíků a drůbeže.

Alena Svitáková pracuje jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu živočišné výroby a zároveň pro Český svaz chovatelů masného skotu. Tématem její práce je genetické hodnocení masného skotu. V rámci aktivit na VÚŽV přednáší na odborných seminářích určených především pro chovatele masného skotu. Je chovatel plemene australský ovčák.

Zdeňka Veselá pracuje jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu živočišné výroby. Zaměřuje se genetickému hodnocení masného skotu. Třetím rokem vyučuje předmět Biotechnologické metody ve šlechtění hospodářských zvířat na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Do roku 2010 aktivně chovala jezevčíky dlouhosrsté trpasličí a králičí, dnes je již v chovatelském důchodu a věnuje se péči o domov důchodců pro jezevčíky a jednu střapatou veteránku katalánského ovčáka. Od roku 2004 do roku 2009 působila jako poradce chovu pro jezevčíky dlouhosrsté trpasličí a králičí.

Luboš Vostrý je docentem na katedře genetiky a šlechtění na České zemědělské univerzitě v Praze a vědeckým pracovníkem ve Výzkumném ústavu živočišné výroby. Na univerzitě garantuje předměty zaměřené na populační genetiku a šlechtění domácích i hospodářských zvířat. Je aktivně zapojen do mezinárodních organizací zabývající se genetických hodnocením zvířat.

Seminář byl velmi zajímavě a srozumitelně vedený. Nabídl chovatelům psů proniknout do tajů genetiky a naučit se využívat jejích poznatků i ve své chovu.

Nejdůležitější by pro nás mělo být právě to, jak předejít zdravotním komplikacím u našich odchovů a snažit se ze všech sil podpořit jejich budoucnost….která je v našich rukách.


Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

čtyři + 18 =