Zdraví

Portugalský vodní pes je velmi staré pracovní plemeno. Jedinci tohoto plemene déle dospívají a dožívají se vysokého věku. Díky tvrdým podmínkám, ve kterých se tito psi po dlouhá staletí nejvíce uplatňovali se utužovalo také jejich zdraví a tak dnes můžeme říci, že portíci patří k plemenům, která netrpí žádnými vážnými zdravotními problémy.

Jak stoupá jejich obliba, stoupá bohužel i riziko vzniku tzv. „rychlochovatelů“, což je problém naprosté většiny oblíbených plemen.:-(

Portíci se testují na dědičné onemocnění očí PRA-prcd, genetické onemocnění srdce JDCM, genetickou vadu srsti IC – Improper coat, GM-1 nemoc ze střádání a v neposlední řadě také je u tohoto plemene velmi důležité provádět vyšetření DKK – RTG kyčelních kloubů. V ČR je nyní mnoho jedinců, kteří vyšetření DKK nemají a i když se o tom veřejně nemluví,  velké procento z nich má vysoké DKK 3. a 4. stupně = HD D a HD E!!

Klub sdružující portíky v ČR nepožaduje vyšetření DKK k uchovnění, což je velká škoda hlavně pro plemeno. Poučme se tedy od labradorů, ohařů a jiných středních plemen a hlídejme si to my chovatelé už teď než bude pozdě.

Doporučuji všem, kdo se rozhodují pořídit si portíka, aby se ujistili, že chov ze kterého si pejska chtějí koupit má DKK vyšetření vpořádku (a to i zpětně v rodokmenu)!


    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    *

    Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>