Zdraví

Portugalský vodní pes je velmi staré pracovní plemeno. Jedinci tohoto plemene déle dospívají a dožívají se vysokého věku. Díky tvrdým podmínkám, ve kterých se tito psi po dlouhá staletí nejvíce uplatňovali se utužovalo také jejich zdraví a tak dnes můžeme říci, že portíci patří k plemenům, která netrpí žádnými vážnými zdravotními problémy.

Jak stoupá jejich obliba, stoupá bohužel i riziko vzniku tzv. „rychlochovatelů“, což je problém naprosté většiny oblíbených plemen.:-(

Portíci se testují na dědičné onemocnění očí PRA-prcd, genetické onemocnění srdce JDCM, genetickou vadu srsti IC – Improper coat, GM-1 nemoc ze střádání a v neposlední řadě také je u tohoto plemene velmi důležité provádět vyšetření DKK – RTG kyčelních kloubů.

Dle podmínek chovnosti, které musí před zařazením do chovu každý portík splnit je nutné udělat svému psovi/feně  vyšetření DKK a jeho posouzení.

Dalším povinným vyšetření je Optigen (název testu v USA), v EU se testuje PRA prcd (toto se dělá z krve/stěr).

Osobně doporučuji natestovat IC (improper coat), JDCM a GM1 (také z krve/stěr).

Zajímavé je také udržovat informovanost o DLK. Toto vyšetření a jeho posouzení provede veterinář při RTG DKK, tedy při jedné anestezii.

Pokud máte k chovu portíků otázky, ptejte se 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

pět × 5 =